Charitní dům sv. Benedikta Labre - terénní programy
Lidická 773/54, 703 00 Ostrava - Vítkovice
Telefon: 733 444 059
E-mail: benedikt.tp@ostrava.charita.cz
Sociální pracovníci: Mgr. Veronika Pieczka, Anna Stuchlá, DiS.
Pracovníci v soc. službách: Michal Tvrdý, Zuzana Osiková (PSP)
Telefon - sociální pracovníci: 733 444 069, 739 197 521, 733 444 059, 734 494 228 (PSP)
Vedoucí střediska: Jana Němcová, DiS.
Telefon - vedoucí střediska: 733 441 883
Počet zaměstnanců: 4,15 (přepočet k 31. 12. 2024)
Počet uživatelů služeb r. 2024: 365 (1 100 kontaktů, 3 663 intervencí)
Datum otevření střediska: 1. 1. 2017
Propagační leták - Charitní dům sv. Benedikta Labre - terénní programy
Projekt „Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám III (POMPO III)" je spolufinancován z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního Programu Zaměstnanost plus (OPZ+) a státního rozpočtu České republiky.
Registrační č. projektu: CZ.03.04.01/00/22_010/0001326
Období realizace projektu: 1. 5. 2023 – 30. 4. 2026
Název programu: Operační program Zaměstnanost plus (OPZ+)
Zapojený subjekt projektu: Diecézní charita ostravsko-opavská
Spolupracující subjekt projektu: Charita Ostrava
Hlavní cíl projektu: Předmětem projektu je zajištění potravinové a materiální pomoci, která je osobám z cílových skupin projektu distribuována prostřednictvím partnerských organizací a jejich zapojených subjektů. Poskytovány budou vybrané potraviny, hygienické prostředky, základní domácí potřeby, textilní výrobky a případně další materiální pomoc. Společně s distribucí pomoci jsou podpořeným osobám poskytována doprovodná opatření s cílem přispět k dlouhodobějšímu řešení jejich nepříznivé životní situace.
POSLÁNÍ
Posláním sociální služby Charitního domu sv. Benedikta Labre – terénní programy (dále jen TP) je aktivní vyhledání a následná pomoc sociálně vyloučeným osobám nebo osobám ohroženým sociálním vyloučením v jejich nepříznivé životní situaci. Zvýšenou podporu služba věnuje lidem, kteří o domov akutně přišli nebo jim hrozí jeho bezprostřední ztráta.
CÍL
Cílem TP je klienta podpořit a motivovat v řešení jeho nelehké životní situace tím, že zmírníme negativní dopady a možné ohrožení života způsobené jeho závislostí na návykových látkách. V podpoře klienta spolupracujeme i s dalšími navazujícími sociálními službami.
CÍLOVÁ SKUPINA
Každý člověk starší 18 let, který je zároveň bez domova nebo patří do problémových skupin osob nebo je osobou ohroženou závislostí nebo závislou na návykových látkách, nebo je to osoba žijící v sociálně vyloučených komunitách. TP působí na území statutárního města Ostrava, zpravidla v městských částech: Jih, Radvanice a Bartovice, Vítkovice, Nová Bělá, Stará Bělá, Proskovice, Hrabová.
ZÁSADY SLUŽBY
- vytváření vztahu vzájemné důvěry
- klienty se snažíme podpořit a motivovat k řešení jejich potřeb. - nízkoprahovost
- pomoc je poskytována anonymně, bezplatně a v přirozeném prostředí klientů. respekt
- každého klienta vnímáme jako lidskou bytost, která má svou svobodnou vůli. Zcela respektujeme klientův přístup k životu.- individuální přístup
- ke všem klientům se snažíme přistupovat jedinečným způsobem podle jejich aktuálních potřeb. - důstojnost
- ke všem klientům vždy přistupujeme s úctou a chráníme jejich důstojnost.
VSTUP KLIENTA DO SLUŽBY
Pracovníci TP se snaží na rozdíl od jiných typů služeb sami aktivně vyhledávat a kontaktovat případné klienty služby v jejich přirozeném prostředí. Z tohoto důvodu terénní pracovníci kromě práce s jednotlivcem často také pracují se skupinou či celou komunitou lidí bez domova.
K navázání kontaktu s těmito osobami dochází zpravidla trojím způsobem:
- Prostřednictvím činnosti terénního pracovníka: pracovník oslovuje vytipované osoby, které nesou primární znaky osob bez domova.
- Prostřednictvím potencionálního klienta služby: pracovník je osloven samotným zájemcem o službu s prosbou o pomoc (o potravinovou pomoc či ve věci spojené s vyřízením dokladů apod.).
- Prostřednictvím třetí osoby: pracovníka osloví třetí osoba s prosbou o pomoc konkrétnímu člověku (například klient služby seznámí pracovníka se svým známým, který potřebuje také pomoci nebo je pracovník osloven z řad veřejnosti).
Příběh:
Pana Romana jsme poprvé potkali ve squatu při monitoringu v zimním období. Popisoval nám strasti života na ulici. Na jaře dostal z Úřadu práce nabídku zaměstnání u Technických služeb. Situaci mu ovšem komplikovalo to, že neměl peníze na vstupní lékařskou prohlídku. V tomto mu naše služba neuměla pomoci, ale ve spolupráci s poradnou Diecézní charity ostravsko-opavské si zajistil krátkodobou půjčku. My jsme panu Romanovi pomohli doprovodem a poradenstvím u vyzvednutí peněz a doprovodem na jednání s budoucím zaměstnavatelem, který mu náklady na vstupní prohlídku pokryl a pan Roman částku mohl po nástupu do zaměstnání vrátit. Zpočátku měl obavy, zda zvládne po takové době pracovní tempo. To ho však nezastavilo, i když první měsíc vstával do práce ze squatu. Vydržel, než si z výplaty mohl zaplatit ubytovnu. Radoval se, že má opět vlastní střechu nad hlavou. Když jsme po nějakém čase pana Romana potkali, podělil se s námi o radost, že si našel přítelkyni a bydlí teď s ní v bytě. Je vděčný za životní šanci, které se mu dostalo, a on ji dokázal využít.
Reportáž - rekonstrukce a žehnání Charitního domu sv. Benedikta Labre v letech 2020-21
Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy a Moravskoslezského kraje.